Po kilku miesiącach od rozpoczęcia pandemii bez żadnych wątpliwości możemy już stwierdzić, że wywołała ona prawdziwą rewolucję na rynku pracy. Przez pojawienie się śmiercionośnego wirusa ogromna część pracowników odeszła od biurek i zamieniła je na własne mieszkania. Co jednak pandemia zmieniła na rynku pracy i jak może to wpłynąć na przyszłość wszystkich zatrudnionych?
Praca zdalna wczoraj, dziś i jutro
W marcu 2020, gdy koronawirus po raz pierwszy przekroczył granice Polski, praca zdalna została wprowadzona masowo w ogromnej części zakładów pracy. Każdy, kto dotąd pracował przy biurku, został zmuszony do przeniesienia się wraz z niezbędnym sprzętem do swojego mieszkania. W tamtym momencie wydawało się, że jest to rozwiązanie przejściowe. Dzisiaj wiemy już, że znacząco zmieniło ono rynek pracy.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, na koniec września z pracy zdalnej ciągle korzystało prawie 6% zatrudnionych. Home office szczególnie dobrze przyjęło się w prywatnych firmach, które zatrudniały więcej niż 49 osób – tam znacznie chętniej pozwalano na zabieranie pracy do domu. Przeciwnikami pracy zdalnej pozostały natomiast małe firmy, w których pracuje mniej niż 10% wszystkich zwolenników domowych biur.
Główny Urząd Statystyczny zauważył także, że poziom pracy zdalnej bardzo mocno zależy od omawianej branży. Przykładowo, w IT ponad 50% pracowników wciąż wykonuje swoje obowiązki z domowego zacisza. Tuż za nimi są osoby prowadzące działalność profesjonalną, naukową czy techniczną, z których niemal 30% wciąż preferuje home office. Najniższy współczynnik pracy zdalnej mają branże zakwaterowania i opieki zdrowotnej, gdzie pracę zdalną wybrało mniej niż 1% zatrudnionych.
Oferty pracy zdalnej – zainteresowanie rośnie
Mogłoby się wydawać, że tak niskie statystyki świadczą o tym, że pracownicy stracili zainteresowanie pracą zdalną. Nic bardziej mylnego – w ogłoszeniach o pracę zaczęła ona stanowić argument cenniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.
W związku ze zmanami wywołanymi przez pandemię, postrzeganie pracy zdalnej przez pracodawców znacząco się zmieniło. Firmy odkryły bowiem, że w ogromnej części przypadków pracownicy nie tracą na efektywności pracując z własnych domów. Oni sami również zaczęli dostrzegać pozytywy wykonywania obowiązków z własnych czterech ścian. Według najnowszych statystyk większość poszukujących nowego stanowiska zdecydowałaby się na pracę zdalną, gdyby alternatywą była tradycyjna praca w biurze.