Kategorie
Informacje

Czym są call to action?

Jednym z najprostszych i często niedocenianych narzędzi w marketingu jest call to action. Najprościej można je opisać jako wyraźne powiedzenie naszemu odbiorcy, czego od niego oczekujemy. Taka forma komunikacji wielu przedsiębiorcom i twórcom wydaje się nachalna i nieprzyjemna, ale wykorzystana w umiejętny sposób i wpleciona w tekst może zdziałać cuda. Trzeba tylko zrozumieć, jak to osiągnąć.

Zwroty bezpośrednie do odbiorcy


Kluczem call to action jest wywołanie naszego odbiorcy. Zwracaj się do niego bezpośrednio, nie używaj liczby mnogiej. Kiedy po nią sięgniesz, przekaz się rozmyją i nikt nie poczuje się odpowiedzialny. Post albo tekst mają jednoznacznie wskazywać konkretną osobę: twojego odbiorcę. Kiedy wytkniesz kogoś palcem albo wywołasz go do tablicy, poczuje się bardziej zobowiązany, aby coś wykonać. Kiedy zaprosisz go do sprawdzenia twojej oferty albo kliknięcia w podpięty do artykułu link, możesz się spodziewać, że odniesie to większy skutek, niż tylko poinformowanie, że osoba go czytająca ma taką możliwość.

Zachęcanie do zapoznania się z ofertą


Komunikaty tworzone na zasadzie call to action mają charakter zachęty. Często są formułowane w formie nakazu, ale to przyjęty i zrozumiały przez klienta sposób. Napisanie w reklamie „sprawdź naszą ofertę” sprawdzi się znacznie lepiej, niż „więcej produktów dostępnych w naszej ofercie na stronie internetowej”. Zwrot bezpośredni z wyraźną informacją, co należy teraz zrobić, zadziała na klienta jak zapalnik. Zachęcanie to jednak klucz. Klient musi czuć, że to do niego należy ostateczna decyzja, a więc ma kontrolę. To on robi coś miłego dla nas, a nie podporządkowuje się naszemu nakazowi czy wyzwaniu.

Pokazują, czego oczekujesz od odbiorcy


Call to action ma za zadanie przynieść Ci korzyści. Określ, jaki jest cel tworzonych przez Ciebie treści. Jeden artykuł albo jeden post to jeden cel, do którego zrealizowania będziesz dążył. Może to być polubienie, zaobserwowanie albo zajrzenie na stronę internetową. Odbiorca, zapoznając się z tekstem, ma czuć, że ten został przygotowany specjalnie dla niego. W takich okolicznościach call to action ma największe szanse na powodzenie. Odbiorca musi wiedzieć, co może zrobić. Czasami o tym zapomina, a czasami w ogóle nie wie, że ma taką możliwość. Zwróć mu na to uwagę i postaraj się go zaciekawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *