Kategorie
Uncategorized

Dlaczego koszty energii w zakładzie rosną?

W ciągu ostatnich miesięcy koszty energii elektrycznej gwałtownie powędrowały w górę. Zmiany te były szczególnie dotkliwie odczuwane wśród właścicieli i kierowników zakładów produkcyjnych, którzy na tych zmianach stracili zdecydowanie najwięcej. Często jednak rosnące rachunki mogą wynikać nie tylko z zewnętrznych czynników, ale także z wewnętrznie popełnionych błędów, które często można w łatwy sposób naprawić. Dlaczego zatem koszty energii w zakładzie mogą rosnąć – i jak obniżyć rachunki za prąd w zakładzie?

Energia bierna na rachunku

Ogromna część zakładów produkcyjnych na swoich rachunkach znajduje nie tylko opłaty za standardową, czynną energię elektryczną, ale także tzw. opłaty za energię bierną lub jej ponadnormatywne zużycie. W przypadku dużych zakładów mogą one opiewać na ogromne kwoty. Przy zastosowaniu odpowiedniej technologii można jednak na dobre usunąć je z faktury.

Kompensacja energii biernej pozwala na zmniejszenie obciążenia sieci, co z kolei przekłada się na brak kar czy dodatkowych wynikających z tego tytułu. Usługa ta polega na instalacji odpowiedniego systemu, który umożliwia zniwelowanie negatywnych zjawisk. Dodatkowo pozwala to również na zwiększenie wytrzymałości sieci oraz unikanie awarii i przestojów – zysk jest zatem podwójny.

Rosnące koszty energii a niewłaściwa taryfa

Podczas analizy rachunków za energię elektryczną nie warto jednak zatrzymywać się tylko na punkcie, w którym wyszczególnione są koszty energii biernej. Równie ważne może być wykorzystanie energii z poszczególnych taryf. Największe znaczenie w zakładach produkcyjnych ma najczęściej taryfa nocna, która gwarantuje znacznie bardziej przystępne ceny niż jej dzienny odpowiednik. W przypadku, gdy wartości dla opłat wygenerowanych w środku dnia są bardzo wysokie, warto rozważyć przeniesienie najbardziej energochłonnych procesów na trzecią zmianę.

Przestarzałe systemy

Każda osoba, która miała kiedyś styczność z zakupem AGD wie, że nowoczesne maszyny zużywają znacznie mniej energii niż te sprzed lat. Ta sama reguła ma się również świetnie w przypadku całych linii produkcyjnych, które jednak są zdolne do wygenerowania znacznie wyższych rachunków. Prowadząc zakład produkcyjny nie należy zatem bać się zmian – modernizacja czy nawet kompletna wymiana wszystkich maszyn w dłuższej perspektywie może się okazać korzystniejszym rozwiązaniem niż uporczywe trzymanie się starych rozwiązań. Dodatkowo może to również przyspieszyć produkcję i poprawić jakość towarów!

Brak innowacji w miejscu pracy

Rachunki za energię elektryczną w zakładzie są jednak generowane nie tylko przez urządzenia znajdujące się na hali produkcyjnej, ale także poza nią. Światła w szatniach, urządzenia w pomieszczeniach gospodarczych czy elektronika ukryta w biurze może w równie dużym stopniu przyczyniać się do nadmiarowych opłat. Aby je wyeliminować, warto postawić na nowoczesne systemy, które wyłączą światła w pustych pomieszczeniach czy wygaszą urządzenia będące w stanie bezczynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *