Kategorie
Uncategorized

Jak inwestować w kryptowaluty?

Kryptowaluty w ostatnich latach zaczęły znacząco zyskiwać na popularności. W sieci ciągle znajdziemy jednak wiele mitów dotyczących tego, jak powinno się w nie inwestować, by nie stracić. Poznaj najważniejsze informacje, które pozwolą Ci bezpiecznie inwestować w kryptowaluty.

Dlaczego warto inwestować w kryptowaluty?

Podstawowym argumentem przemawiającym za inwestycją w kryptowaluty są przede wszystkim ich szybujące ceny. W szczytowym momencie w grudniu 2020 roku pojedynczy bitcoin osiągał cenę niemal 20 tysięcy dolarów, przyciągając setki inwestorów z całego świata. Ten stan rzeczy zazwyczaj nie trwa długo, a po ogromnych wzrostach zazwyczaj na miłośników kryptowalut czekają równie duże spadki. Inwestycja w odpowiednim momencie może się jednak okazać zyskowna, pod warunkiem odpowiedniego wyważenia ulokowania gotówki w tego typu aktywach.

Co więcej, kryptowaluty są bardzo wygodne w użytkowaniu. Do wykonywania transakcji z ich wykorzystaniem nie potrzeba pośredników. Jedyne, czego potrzebujesz, by rozpocząć swoją przygodę z tego rodzaju aktywami to dedykowana aplikacja i dostęp do bankowości internetowej. Dodatkowo operowanie kryptowalutami jest bezpieczniejsze niż klasyczne przelewy, gdyż znacznie trudniej jest je skraść z konta właściciela. Ogromna część kryptowalut jest także odporna na inflację ze względu na odgórnie założone limity, które uniemożliwiają produktowanie tego typu waluty w nieskończoność.

Postaw na wiedzę i inwestuj w kryptowaluty

Jak inwestować w kryptowaluty? Inwestycja w kryptowaluty, podobnie jak każda inna, wymaga specjalistycznej wiedzy dotyczącej przedmiotu tego typu działań. W tym przypadku jest on dość złożony – mimo że wszystkie kryptowaluty działają na podobnej zasadzie, występują między nimi istotne różnice, które utrudniają podejmowanie kolejnych akcji. Zatem zanim zaczniesz inwestować w kryptowaluty, powinieneś przede wszystkim:

  1. Wytypować kryptowaluty, w które chcesz zainwestować. Warto prześledzić ich rozwój i dotychczasowe związane z nimi wydarzenia. Każdy początkujący inwestor powinien się też zapoznać z whitepaper danej waluty, w którym zawarte są wszystkie najważniejsze informacje dostarczone przez jej twórców.
  2. Wybrać metody i waluty, które najlepiej spełnią cele Twojej inwestycji. Inwestycje krótkoterminowe (day-trading) wykorzystujące codzienne wahania stawek to ich bardziej ryzykowna forma, która wymaga większego zaangażowania. Z drugiej strony, długoterminowe wpłaty z pewnością nie będą tak stresujące, ale również trudniej będzie zapanować nad wynikiem takiej inwestycji w kryptowaluty.
  3. Wskazać kwoty, które chcesz zainwestować. Nie powinny one przekraczać sum, których nie jesteś w stanie stracić bez utraty płynności finansowej. Rozsądek przede wszystkim!

Jak kupić lub pozyskać kryptowaluty?  

Problem kupna kryptowalut ogranicza się w zasadzie do trzech przypadków. Pierwszy sposób na zdobycie wirtualnych monet to oczywiście kupno wybranego wcześniej pieniądza za pośrednictwem giełdy kryptowalut. Ze względu na bezpieczeństwo inwestorów warto wybierać te, które cieszą się dobrymi opiniami i zostały już sprawdzone przez innych użytkowników.

Drugim sposobem inwestycji w kryptowaluty są tzw. kontrakty na różnicę, czyli CDF. W tym wypadku potencjalny zysk jest liczony jako różnica pomiędzy ceną zawarcia kontraktu, a ceną wyjścia z tego kontraktu. Dodatkowym ryzykiem, ale i też szansą związaną z tego rodzaju inwestycją jest możliwość wyboru dźwigni finansowej. W przypadku kryptowalut jest ona mniejsza w porównaniu do innych instrumentów finansowych, ale i tak może stać się ona przyczyną dużych zysków lub proporcjonalnie przytłaczających strat. To propozycja dla zaawansowanych inwestorów z dużym doświadczeniem.

Trzecią opcją zdobycia kryptowalut jest inwestowanie za pomocą opcji binarnych. To nic innego jak obstawianie kierunku kursu w danym czasie z funkcją wypłaty. To prosta, ale z kolei ciesząca się małą popularnością forma inwestycji.

Czwartą, choć najbardziej ekstremalną formą pozyskiwania krypotowalut, jest mining, czyli „kopanie”. Najczęściej termin ten odnosi się do popularnych bitcoinów. Oznacza on pozyskiwanie bitcoinów w ramach wykonywania pracy dla sieci, która nagradza górników, przypisując do ich kont wirtualne monety. Aby ta sztuka się udała, potrzebne są wysokiej jakości urządzenia o dużej mocy obliczeniowej. Samo zdobycie ich w dobie niedoborów na rynku komputerowym jest bardzo trudne. Tego rodzaju inwestycja w kryptowaluty jest zatem propozycją dla cierpliwych osób, którym jednak zależy na pewnym zysku.

Inwestuję w kryptowaluty – jak zrobić to bezpiecznie?

Początkujący inwestorzy, w tym także tacy, którzy w teorii posiedli już całą niezbędną wiedzę, muszą stanąć także przed kolejnym wyzwaniem. Jest nim oczywiście pierwszy zakup kryptowalut, który jednak może okazać się fiaskiem, jeśli popełnimy podstawowe błędy. Szczególnie często zdarzają się wśród nich:

  1. Kontakty z oszustami. Inwestycja w kryptowaluty zmieni się w porażkę, jeśli skorzystamy z pomocy niewłaściwej osoby. Niewiedzę początkujących inwestorów często próbują wykorzystać oszuści czy hakerzy, którzy za pomocą szkodliwego oprogramowania próbują przejąć zasoby miłośników kryptowalut. Warto również uważać na niesprawdzone giełdy czy fałszywe projekty, które coraz częściej żerują na niewiedzy poszukiwaczy wielkich pieniędzy.
  2. Trzymanie środków na giełdzie. Podstawową metodą utrzymywania zasobów powinien być wirtualny portfel, który pozwala na zachowanie kontroli nad inwestycjami. Lokowanie kryptowalut na giełdzie może się okazać zgubne, gdy jej właściciel zdecyduje się nagle zawiesić działalność.
  3. Skupienie się wyłącznie na jednej walucie. Inwestycje w kryptowaluty powinny być możliwie zróżnicowane – dzięki temu w przypadku upadku jednej waluty inne wciąż pozostaną wartościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *