Kategorie
Biznes FoodSafety Informacje

Minimalizowanie ryzyka w zakładach spożywczych

Minimalizowanie ryzyka w zakładach spożywczych – jak je zrealizować?

Ryzyko jest czymś, co każdy biznes musi brać pod uwagę. W zakładach spożywczych jest ono jednak szczególnie istotne, gdyż kłopoty z utrzymaniem odpowiednich norm mogą być bezpośrednią przyczyną problemów zdrowotnych setek, jeśli nie tysięcy klientów. Jak zatem przygotować produkcję tak, by mieć pewność, że nie narazi ona życia i zdrowia potencjalnych konsumentów?

Bezpieczeństwo już na etapie projektu

Regularne remonty czy nawet prace zmierzające do otworzenia nowych obiektów produkcyjnych są standardem w branży spożywczej. Decydując się na nie warto jednak pamiętać, że standard ten można wykorzystać w celu podniesienia standardów bezpieczeństwa. Projekt budynku czy poszczególnych jego sekcji nie musi być bowiem tylko inwencją architekta, ale także sposobem na ograniczenie zanieczyszczeń.

Uwzględnienie w zakresie prac dodatkowych instalacji np. sanitarnych lub pozwalających utrzymać zróżnicowane ciśnienie w różnych częściach linii produkcyjnej to świetny sposób na dodatkowe zabezpieczenie zakładu przed skażeniami. To również inwestycja na przyszłość, która sprawia, że kontrolowanie poszczególnych etapów produkcji jest znacznie łatwiejsze. Rozwiązanie to pozwala także sprawnie zarządzać kryzysem, który – w przypadku wyraźnego podziału sekcji fabryki – nie zajmie całej jej powierzchni w krótkim czasie.

Czynnik ludzki jako czynnik ryzyka

Nowoczesne technologie zastosowane w zakładzie muszą jednak być wspierane przez czynnik ludzki, który często przesądza o bezpieczeństwie żywności na danej linii produkcyjnej. Już na etapie wdrożenia nowych rozwiązań lub ulepszania starych należy wypracować staranne, ale możliwe do wykonania normy, do których mają stosować się pracownicy obsługujący poszczególne maszyny. Na tym jednak bezpieczeństwo żywności się nie kończy – należy także regularnie weryfikować, czy normy te są przestrzegane przez cały zespół!

Bezpieczeństwo żywności na pierwszym miejscu

Kolejnym, choć nie najmniej ważnym elementem minimalizowania ryzyka jest zachowanie wszystkich wytycznych bezpieczeństwa przy produkcji żywności. Co ważne, nie chodzi tu tylko i wyłącznie o szybką reakcję w momencie, gdy do skażenia już dojdzie. Regularne audyty bezpieczeństwa żywności powinny być standardem, który nie tylko pozwala na wykrycie skażeń, ale także może im zapobiegać!

https://foodsafety.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *