Kategorie
Uncategorized

Praca zdalna a COVID. Co pandemia zmieniła na rynku pracy?

Po kilku miesiącach od rozpoczęcia pandemii bez żadnych wątpliwości możemy już stwierdzić, że wywołała ona prawdziwą rewolucję na rynku pracy. Przez pojawienie się śmiercionośnego wirusa ogromna część pracowników odeszła od biurek i zamieniła je na własne mieszkania. Co jednak pandemia zmieniła na rynku pracy i jak może to wpłynąć na przyszłość wszystkich zatrudnionych?

Praca zdalna wczoraj, dziś i jutro

W marcu 2020, gdy koronawirus po raz pierwszy przekroczył granice Polski, praca zdalna została wprowadzona masowo w ogromnej części zakładów pracy. Każdy, kto dotąd pracował przy biurku, został zmuszony do przeniesienia się wraz z niezbędnym sprzętem do swojego mieszkania. W tamtym momencie wydawało się, że jest to rozwiązanie przejściowe. Dzisiaj wiemy już, że znacząco zmieniło ono rynek pracy.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, na koniec września z pracy zdalnej ciągle korzystało prawie 6% zatrudnionych. Home office szczególnie dobrze przyjęło się w prywatnych firmach, które zatrudniały więcej niż 49 osób – tam znacznie chętniej pozwalano na zabieranie pracy do domu. Przeciwnikami pracy zdalnej pozostały natomiast małe firmy, w których pracuje mniej niż 10% wszystkich zwolenników domowych biur.

Główny Urząd Statystyczny zauważył także, że poziom pracy zdalnej bardzo mocno zależy od omawianej branży. Przykładowo, w IT ponad 50% pracowników wciąż wykonuje swoje obowiązki z domowego zacisza. Tuż za nimi są osoby prowadzące działalność profesjonalną, naukową czy techniczną, z których niemal 30% wciąż preferuje home office. Najniższy współczynnik pracy zdalnej mają branże zakwaterowania i opieki zdrowotnej, gdzie pracę zdalną wybrało mniej niż 1% zatrudnionych.

Oferty pracy zdalnej – zainteresowanie rośnie

Mogłoby się wydawać, że tak niskie statystyki świadczą o tym, że pracownicy stracili zainteresowanie pracą zdalną. Nic bardziej mylnego – w ogłoszeniach o pracę zaczęła ona stanowić argument cenniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

W związku ze zmanami wywołanymi przez pandemię, postrzeganie pracy zdalnej przez pracodawców znacząco się zmieniło. Firmy odkryły bowiem, że w ogromnej części przypadków pracownicy nie tracą na efektywności pracując z własnych domów. Oni sami również zaczęli dostrzegać pozytywy wykonywania obowiązków z własnych czterech ścian. Według najnowszych statystyk większość poszukujących nowego stanowiska zdecydowałaby się na pracę zdalną, gdyby alternatywą była tradycyjna praca w biurze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twenty − sixteen =