Kategorie
Uncategorized

Rynek nieruchomości a COVID. Jak pandemia wpłynęła na sprzedaż mieszkań?

Pandemia sprawiła, że podejmowanie długoterminowych decyzji stało się trudne zarówno dla firm, jak i dla pojedynczych osób. Niestabilność w gospodarce dotknęła także rynek nieruchomości, który dotąd spektakularnie się rozwijał. Jak COVID wpłynął na sprzedaż mieszkań i co to może oznaczać w dłuższej perspektywie dla całej branży?

Kupno mieszkań – zainteresowanie spada przez pandemię?

Ostatnie miesiące nie były łatwe dla osób pragnących zebrać pieniądze na swoje wymarzone cztery kąty. Niestabilność na rynku pracy, powtarzające się lockdowny połączone ze zwiększającą się w społeczeństwie niepewnością sprawiły, że klienci rzadziej decydowali się na poważne inwestycje czy duże zakupy. Był to jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za gwałtowny spadek zainteresowania kupnem nieruchomości.

Dodatkowym utrudnieniem dla biur nieruchomości i deweloperów były znaczące utrudnienia wynikające z ograniczenia spotkań twarzą w twarz. W związku z obostrzeniami wprowadzanymi przez władze prezentacje lokali, spotkania w biurach sprzedaży czy nawet dopełnianie formalności stało się wyzwaniem. Mimo że agencje i deweloperzy uciekali się do nowoczesnych rozwiązań, takich jak wirtualne spacery czy rozmowy wideo, nie udało im się przyciągnąć tak dużej liczby klientów jak przed pandemią.

COVID a ceny nieruchomości. Jak zmienił się rynek?

Na początku pandemii trudno było oceniać jej wpływ na rynek nieruchomości, który dopiero po nieco dłuższym czasie zaczął reagować na zmiany na świecie. Pod koniec 2020 roku znawcy branży, jak i osoby zainteresowane kupnem mieszkań, mogły jednak zauważyć pierwsze efekty zmian wywołanych przez COVID 2020.

Pierwszą ze zmian jest znacząco niższy wzrost ceny mieszkań lub nawet ich spadek, w zależności od lokalizacji. COVID sprawił bowiem, że ich sprzedaż była najniższa od wielu lat. Do tej sytuacji swoje trzy grosze dołożył także rynek najmu, z którego nagle zniknęli studenci stanowiący ogromną część najemców.

Dodatkowym ciosem dla rynku nieruchomości w miastach turystycznych było zawieszenie lotów. W wyniku tego obostrzenia lokale dotąd wynajmowane krótkoterminowo zaczynały być wystawiane na wielomiesięczy najem lub na sprzedaż. To także wpłynęło na obniżenie cen nieruchomości.

Zmiany na rynku nieruchomości jeszcze się jednak nie zakończyły. Pełne efekty pandemii, której echa ciągle widzimy w gospodarce czy w kolejnych obostrzeniach, wciąż mają wpływ na decyzje o kupnie mieszkań. Dopiero kolejne miesiące pokażą, jaką rewolucję w branży przygotował dla nas COVID.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + ten =