Kategorie
Uncategorized

Ulgi covidowe w PIT 2020. Co można odliczyć od podatku?

PIT 2020

Rok 2020 był trudny zarówno dla walczących o przetrwanie przedsiębiorców, jak i ich pracowników. Z tego względu przy zbliżającym się rozliczeniu podatkowym za poprzednie 12 miesięcy będzie można skorzystać ze specjalnych ulg, znanych jako „ulgi covidowe”. To szansa dla podatników na – chociaż częściową – poprawę swojego budżetu po ostatnim kryzysie. Z jakich ulg covidowych możemy zatem skorzystać?

Ulgi covidowe 2020 za wsparcie w walce z pandemią

Na preferencyjne traktowanie w czasie składania deklaracji podatkowej za 2020 rok mogą liczyć podatnicy, którzy mieli swój udział w ograniczaniu negatywnych skutków pandemii. Osoby, które przekazywały darowizny na walkę z COVID-19, mogą liczyć na szereg korzystnych ulg covidowych gwarantujących im zwrot przekazanych kwot. Co ważne, tego typu udogodnienia obejmują nie tylko datki pieniężne, ale także rzeczowe, np. w formie przekazanych uczniom urządzeń elektronicznych. Wysokość tej ulgi covidowej jest uzależniona od momentu przekazania darowizny, tj.

  • od 1 października do 31 grudnia 2020 r. – 200 proc. wartości darowizny,
  • od 1 stycznia do 31 marca 2021 r. – 150 proc. wartości darowizny,
  • od 1 kwietnia 2021 r. do końca epidemii – równowartość przekazanej darowizny.

Ulgi covidowe obejmą także osoby, które wspomagały chorych na koronawirusa. Na rekompensatę mogą bowiem liczyć osoby oddające osocze ozdrowieńców. Za każdy litr pobranej krwi w PIT 2020 można odliczyć aż 130 zł. Biorąc pod uwagę roczne limity krwiodawstwa wynoszące ok. 25 litrów, dzięki tej uldze można zyskać ponad 3000 zł!

Jeśli szukasz usług księgowo – płacowych sprawdź fcenter.pl

Ulgi covidowe dla dotkniętych kryzysem

Ulgi covidowe niosą także dobre wiadomości dla osób, które w wyniku pandemii poniosły duże straty z pozarolniczej działalności gospodarczej. W przypadku, gdy ich przychody były niższe o co najmniej 50%, od łącznych przychodów uzyskanych w 2019 r. z tej działalności mogą one jednorazowo obniżyć o wysokość tej straty, nie więcej jednak niż o kwotę 5 mln zł, odpowiednio dochód lub przychód uzyskany w 2019 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zobacz: Praca zdalna a COVID

Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z innej ulgi covidowej, jaką jest preferencyjna stawka podatku w wysokości 5%. Jest ona dedykowana osobom osiągającym kwalifikowane dochody z tytułu IP, czyli kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Dodatkowo dochody te muszą zostać uzyskane dzięki działalności badawczo-rozwojowej, która w sposób bezpośredni przyczyniała się do walki z COVID-19. To dobra wiadomość dla firm z branży medycznej czy farmaceutycznej, które w czasie pandemii miały szczególnie duże znaczenie dla jej zwalczania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *