Kategorie
Praca Uncategorized

Umowa B2B – korzystna alternatywa dla etatu

Popularne umowy o pracę, mimo że wciąż dominują na rynku, obciążane są coraz większymi opłatami na rzecz państwa i powiązanych z nim instytucji. Biorąc pod uwagę ilość pieniędzy otrzymywanych „do ręki”, umowa B2B prezentuje się znacznie korzystniej. Na czym polega ta forma współpracy i ile konkretnie można na niej zyskać?

Zobacz również jak inwestować w kryptowaluty

Umowa B2B – co to, na czym polega?

B2B to skrót od angielskiego pojęcia business to business (biznes do biznesu). Oznacza to relację biznesową, która nawiązała się między dwoma lub więcej przedsiębiorstwami. Najczęściej jest to współpraca, w której jedna z firm jest podwykonawcą lub kontraktorem dla drugiej firmy, na przykład na zasadzie dostawca-odbiorca, producent-dystrybutor czy wykonawca-zleceniodawca.

Zobacz też Rynek nieruchomości a COVID

Umowy B2B to, na analogicznej zasadzie, umowy zawierane między dwoma firmami. Coraz częściej jest to również forma zatrudnienia. W tym przypadku firma-pracownik musi prowadzić jednoosobową lub większą działalność gospodarczą. Co do zasady, nie jest to żadna forma umowy o pracę; to po prostu zlecenie dla mikrofirmy na wykonanie danej usługi.

Dlaczego pracownicy i pracodawcy chcą przejść na B2B?

Podstawową przyczyną, dla której umowa B2B jest tak kusząca dla wielu pracowników, są niższe koszty pracy i pracodawcy. Te w przypadku umowy o pracę są bardzo wysokie, a przez to niekorzystne zarówno dla zatrudniających, jak i zatrudnianych. Przejście na umowę B2B najczęściej pozwala specjaliście z jednoosobową działalnością na uzyskanie pensji wyższej nawet o kilka tysięcy, bez jednoczesnego obciążania budżetu firmy-zleceniodawcy. Innymi słowy, B2B to po prostu oszczędności dla obu stron.

Co więcej, umowa B2B jest również dużo bardziej elastyczna. Znacząco ogranicza ona konieczne formalności, zamykając stosunek pracy w formie comiesięcznej faktury dla zleceniodawcy. Reguły takiego kontraktu można dostosować w znacznie bardziej płynny sposób, niż miałoby to miejsce w przypadku standardowej umowy.

Jakie są wady umowy B2B?

Mimo licznych zalet umowa B2B posiada także istotne wady po stronie pracownika. Przede wszystkim wybierając tę formę zatrudnienia musi on rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, ze wszystkimi jej trudnościami. Rozliczenia z instytucjami państwowymi, księgowość i prowadzenie dokumentacji to dodatkowe obowiązki, jakie spadają na pracownika wraz z rozpoczęciem tej formy współpracy. Dodatkowo za powstałe zobowiązania zatrudniony odpowiada własnym majątkiem, a każdy błąd w rozliczeniach może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Prowadzenie własnej działalności oznacza jednak nie tylko koszty związane ze składkami czy podatkami. Wybierając umowę B2B, pracownik musi sobie także zapewnić odpowiedni sprzęt czy skorzystać z usług, które umożliwią mu wykonanie danego zlecenia. Dodatkowo właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej traci swoje prawo do urlopu wypoczynkowego, urlopów okolicznościowych, płatnych zwolnień lekarskich czy benefitów – prawo pracy nie ma tutaj zastosowania. Umowa B2B może także zostać w każdej chwili rozwiązana, co stanowi duże ryzyko dla osób szukających stabilności w życiu zawodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *